Pompy ciepła Grabów nad Prosną

Powiat ostrzeszowski, województwo wielkopolskie.

sprawdź jaka moc pompy ciepła spełni potrzeby grzewcze Twojgo domu w gminie Grabów nad Prosną

Kalkulator mocy pompy ciepła to narzędzie do obliczenia zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Sprawdź jaka moc będzie wystarczająca, aby komfortowo ogrzewać Twój dom. Dzięki naszemu kalkulatorowi mocy będziesz w stanie obliczyć moc pompy ciepła dla Twojego budynku.

Wystarczy, że wypełnisz poniższe pola a przedstawimy Ci sugerowaną moc pompy ciepła. Dostaniesz również przybliżoną wycenę.

Kalkulator mocy pompy ciepła to narzędzie do obliczenia zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Sprawdź jaka moc będzie wystarczająca, aby komfortowo ogrzewać Twój dom. Dzięki naszemu kalkulatorowi mocy będziesz w stanie obliczyć moc pompy ciepła dla Twojego budynku.

Wystarczy, że wypełnisz poniższe pola a przedstawimy Ci sugerowaną moc pompy ciepła. Dostaniesz również przybliżoną wycenę.

Kalkulator mocy pompy ciepła

Zastosowanie pompy ciepła w domu, może generować naprawdę duże oszczędności. Chcesz wiedzieć, ile dokładnie możesz dzięki niej zyskać? Pomocny, może okazać się kalkulator mocy pompy ciepła.
Sugerowana przybliżona moc pompy ciepła
{{numberFormat(Math.ceil(10*generalForm.heatPumpPower)/10, 1, '.', ' ')}} kW
Przybliżone roczne zużycie prądu:
W {{generalForm.climateZoneName}} strefie klimatycznej,
z założonym SCOP pompy ciepła na poziomie {{generalForm.heatSCOP}}
{{numberFormat(generalForm.heatEnergy, 0, '.', ' ')}} kWh
Moc pompy ciepła została obliczona tak aby komfortowo ogrzewać mieszkanie w {{generalForm.climateZoneName}} strefie klimatycznej. Wyliczenia są przybliżone i nie zastępują audytu energetycznego.
Wprowadź poniżej swój nr telefonu, a skontaktujemy się z Tobą i przygotujemy indywidualną, szczegółową wycenę pompy ciepła z montażem.
Dla zainteresowanych dodatkowe specjalne dofinansowanie, podaj nr telefonu i adres e-mail, a prześlemy wycenę ze specyfikacją oraz szczegóły.
Dodatkowe dane kontaktowe (opcjonalnie)
Zaznacz poniższe zgody abyśmy mogli przetwarzać Twoje dane, przygotować dla Ciebie indywidualną ofertę oraz skontaktować się z Tobą.
Powyższe dane nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i mają charakter orientacyjny. Produkowana moc i oszczędności, zależą od pogody, sprawności urządzeń i ich odpowiedniego wykorzystania.

Jak dobrać moc pompy ciepła do domu w gminie Grabów nad Prosną aby go komfortowo ogrzewać?

Grabów nad Prosną znajduje się w II strefie klimatycznej Polski, średnia temperatura roczna w gminie Grabów nad Prosną wynosi 9 °C, średnia temperatura zimą wynosi 0 °C, jednak średnia temperatura minimalna zimą wynosi -13 °C a maksymalna zimą to 10 °C. W gminie Grabów nad Prosną średnie usłonecznienie roczne wynosi około 1800 godzin. Jaka zatem moc pompy ciepła będzie najlepsza w takich warunkach klimatycznych?

Pogoda w gminie Grabów nad Prosną
1 czerwca 2023 r.
zachmurzenie duże
12°
odczuwalna 11 °C
zachmurzenie 97 %
wiatr 11 km/h
wilgotność 71 %
ciśnienie 1018 hPa

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Powietrzne pompy ciepła

Pompy ciepła powietrze/woda wykorzystują jako źródło energii powietrze zewnętrzne lub powietrze usuwane z budynku. Pompy ciepła wykorzystujące powietrze jako dolne źródło zasilania są najczęściej stosowane ze względu na niższy koszt inwestycji i łatwiejszy montaż jednak ich efektywność spada wraz z temperaturą zewnętrzną dlatego często muszą być wspomagane dodatkowym źródłem ciepła.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię skumunowaną pod powierzchnią ziemi. Pompy ciepła wykorzystujące energię z gruntu jako dolne źródło zasilania są rzadziej stosowane ze względu na wyższe koszty inwestycji i konieczność wykonania wykopu lub odwiertu jednak są bardziej stabilne a w okresie zimowym ich efektywność nie spada.

Od czego zależy wydajnośc pompy ciepła

Wydajność pompy ciepła zależy od wielu czynników oraz preferencji użytkownika.

Powierzchnia domu

Jednym z najważniejszych parametrów przy doborze pompy ciepła jest powierzchnia grzewcza budynku oraz jego kubatura. Im większa powierzchnia do ogrzania tym więcej energii będzie potrzebnej do ogrzania domu.

Izolacja termiczna domu

Kolejnym istotnym parametrem jest izolacja termiczna domu. Im lepiej zaizolowany jest budynek tym mniej mocy grzewczej potrzeba do jego ogrzania i tym mniejsze są straty ciepła jakie trzeba uzupełniać w sezonie grzewczym. Najwięcej ciepła ucieka przez dach i poddasze kolejnymi newralgicznymi elementami są okna i drzwi oraz ściany zewnętrzne. W przypadku montażu pompy ciepła w starym budynku najpierw należy przeprowadzić termomodernizację aby ograniczyć późniejsze wydatki związane z ogrzewqniem.

Zastosowany system grzewczy

Pompy ciepła pracują na niższych temperaturach niż w tradycyjne urządzenia grzewcze budynku dlatego dobrze sprawdzają się we współpracy z ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikami niskotemperaturowymi.

Liczba domowników

Pompa ciepła sluży również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (C.W.U). Do zapotrzebowania budynku na energię należy doliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą potrzebną do podgrzanmia wody użytkowej. Zapotrzebowanie na moc grzewczą zależy od preferencji domowników i jest wartością indywidualną.. Średnio można przyjąć, że na jednego domownika potrzeba 200 - 500 W W energii rocznie.

Temperatura zwenętrzna

Bezpośrednim czynnikiem mającym wpływ na wydajność i efektywność pompy ciepła jest temperatura zewnętrzna. Im niższa temperatura tym więcej energii potrzeba do ogrzania budynku jednocześnie przy niższej temperaturze zewnętrznej są większe straty ciepła jakie trzeba uzupełnić.

Strefa klimatyczna

Grabów nad Prosną znajduje się w II strefie klimatycznej Polski, i jest jednym z cieplejych rejonów w kraju, średnia temperatura roczna w gminie Grabów nad Prosną wynosi 9 °C najniższa średnia temperatura zimą jest dość niska i wynosi -13 °C a średnia maksymalna temperatura zimą wynosi 10 °C. Pompa ciepła w gminie Grabów nad Prosną powinna mieć wysoką wydajność.

Osobiste preferencje

Indywidualnym czynnikiem mającym wpływ na potrzebną moc pompy ciepła są osobiste preferencje użytkowników. Im wyższa zadana temperatura w budynku tym również więcej mocy grzewczej potrzeba aby ją utrzymać. Częstrze oraz cieplejsze kąpiele również mają wpływ na większe zapotrzebowanie na energię.

Ile prądu żuzywa pompa ciepła

Ilość zużywanego prądu przez pompę ciepła zależy od jej jakości i efektywności. Dobrej jakości pompy ciepła cechują się klasą efektywności od 3,5 do 5,5. Oznacza to, że z 1 kWh pobranej energii elektrycznej pompa wytwarza 3,5 do 5,5 kWh energi cieplnej. Chwilowe zużycie prądu zależy od aktualnej różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Współczynniki COP i SCOP

Współczynnik COP wskazuje nam ilość zużcia energii dostarczanej w danym momencie - to ile kWh ciepła wytwarza pompa ciepła z każdego pobranego 1 kWh energii elektrzycznej. COP jest współczynnikiem wydajności pompy ciepła.

O ile COP informuje o chwilowym żużyciu prądu to za pomocą współczynnika SCOP można obliczyć ile prądu zużyje pompa ciepła w ciągu całego roku. SCOP jest to stosunek ilości energii jaką pompa ciepła dostarczyła do budynku do ilości energiielektrycznej jaką zużyła pompa ciepła w określonym czasie.

Punkt biwalencyjny

Punkt biwalentny to moment, w którym zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku przekracza poc cieplną produkowaną przez pompę ciepła. Po przekroczeniu tego punktu konieczne jest włączenie dodatkowego źródła ogrzewaania jak np grzałka elektryczna. Im większa moc pompy ciepła tym niższa temperatura bunktu biwalentnego.

Montaż pompy ciepła w starym domu

Pompa ciepła może efektywnie ogrzewać stare budynki można ją podłączyć do już istniejącej instalacji ogrzewania. Jednak należy zapewniś dobrą izolację budynku, w niektórych przypadkach konieczna będzie również wymiana kaloryferów lub zmiana systemu grzewczego.

Chłodzenie pompą ciepła

Pompy ciepła mogą również mieć opcję chłodzenia budynku. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność latem a pompa ciepła ma przerwę w ogrzewaniu budynku. Są dwa warianty chłodzenia budynku pompą ciepła. Aktywne chłodzenie w ktrakcie którego sprężarka pompy ciepła pracuje w sposób odwrócony, wtedy pompa ciepła pobiera ciepło z wewnątrz budynku i oddaje je na zewnątrz. Pasywne chłodzenie kiedy nadmiar ciepła z budynku jest usuwany tylko poprzez działanie pomp obiegowych, chłodzenie pasywne jest dostępne tylko w gruntowych pompach ciepła.

Jak płacić mniej za ogrzewanie pompą ciepła

Aby obniżyć lub całkowicie zredukować koszt ogrzewania pompą ciepła można założyć instalację fotowoltaiczną, która wyprodujuję ze słońca energię elektryczną potrzebną do ogrzania budynku. W takim przypadku możemy również wykorzystać instalację C.W.U. jako magazyn energii cieplnej.

Dotacje z programu “Moje Ciepło”

Przy zdecydowaniu sę na montaż pompy ciepła można skorzystać ze wsparcia finansowego z NFOŚiGW. Dotacja może stanowić od 30 do 45 % kosztów kwalifikowanych inwestycji. Na zakup wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł.

Beneficjantami będą mogły być osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów, ale – tutaj ważne zastrzeżenie – jedynie nowych. Przez nowy budynek mieszkalny w programie „Moje Ciepło” rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

Program ma wystartować na przełomie kwietnia i maja 2022 r. – konkretne data nie jest jeszcze znana. Nabór wniosków do programu „Moje Ciepło” będzie odbywać się w trybie ciągłym, do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Też chcesz założyć pompę ciepła i obniżyć rachunki za ogrzewanie? Oblicz moc dla swojej pompy ciepła tutaj i skontaktuj się z nami.